/

Ürün Detayı

İndirim!

Minareden Kandil’e PKK / Kürt Sorunu ve Etnik Örgt.3

22.00 14.30

ISBN 978-9944-143-81-3
Yazar Raşit Kısacık
Yayınevi Ozan Yayıncılık
Sayfa Sayısı 424
Boyut 13,5 x 19,5
Kategori BELGE
Kategoriler: ,

Açıklama

Türkiye’de etnik örgütlenme faaliyetleri her ne kadar 60’lı yıllarda hız kazandıysa da ilk hareketlenmeler çok partili yaşama geçildikten hemensonra başladı ve 1954 yılından sonra Doğu bölgelerinde büyük çoğunluğu Kürtçe, çok sayıda örgüt kuruldu.
Marksist-Leninist ideolojili bazı gruplar, 1958 yılında Kürt İstiklal Partisi’ni kurdular ancak bölücülük iddiasıyla 1959 yılında tutuklandılar. 44 sanıkarasında Şevket Turan, Dr. Naci Kutlay, Dr. Koco Elbistan, Yavuz Çamlıbel, Dr. Sait Kızıltoprak, Musa Anter, Ziya Şerifhanoğlu gibi isimlerde vardı.12 Mart Darbesi sonrasındaki tutuklamalara ve engellemelere rağmen bölgede, Rizgari, Komal, Devrimci Demokratik Kültür Derneği, TürkiyeKürdistan’ı Sosyalist Partisi, Tekoşin Özgürlük Yolu, Denge Kawa, Şirvacılar gibi çok sayıda örgüt kuruldu ancak fazla zaman geçmeden bunlarda aynı akıbete uğradı ve tutuklanarak cezaevlerine gönderildiler.1974 yılında Ankara’da Abdullah Öcalan’ın başkanlığında kurulan Demokratik Yurtsever Yüksek Öğretim Birliği, bir süre sonra Apocular ismiyleküçük çapta silahlı eylemlere başladı. Örgüt daha sonra Kürdistan İşçi Partisi (Partiye Karkeren Kürdistan) adını aldı.Peki bu örgüt nasıl kuruldu, Türkiye’nin gündemini işgal etti ve bugünlere geldi?
Bu kitapta; PKK’nın kuruluşunu ve eylemlerini ayrıntılarıyla okuyacak, duruşma tutanaklarını, mahkeme belgelerini, sanık-tanık ifadelerini ve örgütten kaçanların itiraflarını bulacaksınız.Raşit Kısacık; örgütün kuruluş ve eylemlilik sürecinin çok yakın bir tanığı olarak, Türkiye’nin ana gündemini meşgul eden bu örgütün bilinmeyenlerinibelgeleriyle birlikte aktarıyor.

Sepetiniz Ürün çıkartıldı. Geri Al
  • Sepetiniz Boş.