/

Ürün Detayı

İndirim!

Nükleer Satranç

18.00 11.70

ISBN 978-9944-143-24-0
Yayınevi Ozan Yayıncılık
Sayfa Sayısı 208
Boyut 13,5 x 19,5
Kategori ARAŞTIRMA
Kategori:

Açıklama

İlk nükleer silahlar sofistike araştırma-geliştirme projelerinin bir ürünü olarak elde edilmiş ve ABD tarafından Japonyaya karşı kullanılmıştır. Soğuk Savaş döneminde dünyayı, insanlığı ve uygarlığı yıkımın eşiğine getiren bu kitle imha silahları, günümüzde de devletlerin savunma ve dış politikalarında önemini ve ağırlığını korumaktadır. Her ne kadar uluslararası hukuk, nükleer silahların yayılmasının önüne geçmeye çalışıyor gibi görünse de politik ve ekonomik olarak güçlü olan devletler, zaten var olan nükleer silahlarını geliştirmeye yönelik çalışmalarını da sürdürmektedirler.
ABD, AB ve İsrail, İranı nükleer silahlanma ile suçlarken: İran, bu çalışmalarının barışçıl kullanım hakkı kapsamına girdiğini savunmaktadır. İranla ABD arasında 1979daki İslam Devriminden beri süren gerilim, nükleer meseleyi daha da karmaşıklaştırmaktadır. Son dönemde İranda yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ahmedinejadın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte, İran, bölgedeki nüfuzunu artırmaya yönelik politik faaliyetlerini hızlandırmış ve nükleer çalışmaları konusunda bilinen tüm güçlere karşı cephe alarak, faaliyetlerini sür-düreceğini açıklamıştır. 
Kitap: kıran kırana bir güç mücadelesinin sürüp gittiği Ortadoğu satranç tahtasında, İranın en keskin satranç hamlesini ve bu hamlenin oyundaki güç dengesini nasıl etkileyeceğini tarihsel süzgeçten geçirerek bugüne taşı-makta ve okura olası senaryoları net bir şekilde sunmaktadır.

Sepetiniz Ürün çıkartıldı. Geri Al
  • Sepetiniz Boş.